Thurston Competes at San O

0
682

The Thurston Surf Team competed against seven schools at Church in San Onofre State Park last weekend. The team finished second to Shore Cliffs of San Clemente.

 

Thurston finalists were:

Thurston Surf Team
Thurston Surf Team

 

Division 1:

Boys Short Board

Kiko Nelsen 5th

 

Girls Short Board

Kayla Coscino 2nd

Kelly smith 4th

Clare Kelly 5th

 

Boys Long Board

Jamison Roller 5th

 

Girls Long Board

Liv stokes 2nd

Lola Fisher 4th

 

Division 2:

Boys Short Board

Julian Williams-Goldberg 2nd

Kyle Shaw 6th

 

Girls short Board

Grace Fink 1st

Destiny Thompson 2nd

 

Boys Long Board

Zach Henderson 3th

Alex Wick 6th

 

Girls Long Board:

Cici Stewart 1st

 

 

WEB ONLY

 

Complete Results:

 

Team Results – Middle School Division 1

 

  1. Shorecliffs 264
  2. Thurston 202
  3. Bernice Ayer 104
  4. Niguel Hills 98
  5. Marco Forster 90
  6. Vista Del Mar 61
  7. Don Juan Avila 40

 

Individual Results – Middle School Division 1

 

Boys Shortboard

  1. Kade Matson, Shorecliffs
  2. Sebastian Mendes, Shorecliffs
  3. Kai McPhillips, Shorecliffs4. Hagan Johnson, Shorecliffs
  4. Kiko Nelson, Thurston
  5. Nico Coli, Shorecliffs

 

Boys Longboard1. Ben Kappes, Niguel Hills

  1. Barrett Miller, Shorecliffs
  2. Kai McPhillips, Shorecliffs
  3. Ethan Mudge, Shorecliffs
  4. Jameson Roller, Thurston
  5. Kaden Likins, Marco Forster

 

Girls Shortboard

  1. Kirra Pinkerton, Shorecliffs
  2. Kayla Coscino, Thurston
  3. Samantha Sibley, Shorecliffs
  4. Kelly Smith, Thurston
  5. Claire Kelly, Thurston
  6. Jayme Linnes, Vista Del Mar

 

Girls Longboard

  1. Kendall Osorio, Marco Forster
  2. Liv Stokes, Thurston
  3. Malia Mauch, Shorecliffs
  4. Lola Fisher, Thurston
  5. Alexis Morgan, Shorecliffs

 

Coed Bodyboard

  1. Anthony Smetona, Shorecliffs
  2. Hayden Stein, Niguel Hills
  3. Olaf Trevilla, Bernice Ayer
  4. Liam Gillon, Marco Forster
  5. Jackson Philbin, Niguel Hills
  6. Logan Nau, Shorecliffs

 

Team Results – Middle School Division 2

  1. Shorecliffs 122
  2. Thurston 106
  3. Bernice Ayer 41
  4. Marco Forster 32
  5. Dana Point 24
  6. Don Juan Avila 13

 

Individual Results – Middle School Division 2

 

Boys Shortboard

  1. Elijah Tomlinson, Shorecliffs
  2. Julian William-Goldberg, Thurston
  3. Josiah Sylstra, Shorecliffs
  4. Noah Brown, Shorecliffs5. Eli Crane, Shorecliffs
  5. Kyle Shaw, Thurston

 

Boys Longboard

  1. Evan Hikawa, Shorecliffs
  2. Dylan Clemens, Shorecliffs
  3. Zach Henderson, Thurston
  4. Quinn Dileva, Don Juan Avila
  5. Alex Wick, Thurston

 

  1. Cole Lambert, Bernice Ayer

 

Girls Shortboard

  1. Grace Fink, Thurston
  2. Destiny Thompson, Thurston
  3. Hana Carstimanes, Shorecliffs
  4. Serena Chuc, Shorecliffs
  5. Avery Acquanita, Dana Point
  6. Kaia Siegel, Bernice Ayer

 

Girls Longboard

  1. Cici Stewart, Thurston
  2. Saylor Biolas, Shorecliffs
  3. Camille Hardgrove, Marco Forster
  4. Avery Acquanita, Dana Point
  5. Annie Larson, Bernice Ayer
View Our User Comment Policy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here