949-715-4100

Fall Athletes Reap Team Awards

By Frank Aronoff | LB Indy

Cross County – Boys coach Scott Wittkop; girls coach Steve Lalim.

Boys finished Orange Coach League Champions, 2nd SSCIF D-IV, 2nd State CIF D-IV

Girls finished Orange Coast League Champions,  4th SSCIF D-IV, 2nd State CIF D-IV

Four-Year Award: Monica White, Kay Baskevitch, Perry Nielson, Audrey Rodriguez,

Veda Rebollar, Ian Ring, Nathan Sweet, Casey Koprowski.

Most Improved: Annie Brown, Drake Butler.

Rookie of the Year: Kirsten Landsiedel, Tim Andrews.

Breaker Tough: Brielle Budroe, Mason Pitz.

Coaches Award: Natalie Kimball, Brenna Merchant, Clancy Cooper, Grant Barton.

Most Inspirational: Perry Nielson, Ian Ring.

P.R.I.D.E Award: Janie Crawford, Casey Koprowski.

Boys Most Valuable Runner: Cameron Zuziak.

Orange Coast Boys Varsity League MVP: Veda Rebollar.

Orange Coast Girls Varsity League MVP: Natalie Kimball.

Orange Coast Boys JV League MVP: Nathan Sweet.

Orange Coast Boys F/S League MVP: Carter Fraser.

Orange Coast Girls JV League MVP: Brielle Budroe.

Team Captains: Livie Clark, Janie Crawford, Eliza Romero.

Boys Leadership – Captains: Drake Butler, Mason Pitz, Grant Barton, Casey Koprowski, Cameron Zuziak, Zach Spitz 

GIRLS TENNIS – Don Davis Head coach

Varsity ( W 16, L 5) Orange Coast League Champions, SSCIF D-II Quarterfinals

Newcomer Award: Malia Helms.
Most Improved Award: Natasha Keces.
Sportsmanship Award: Ashley Shelton.
CIF Game Ball: Ashley Fair.
MVP Award: Kira Hamilton.
Breaker Award: Bailey Jaeger.

GIRLS VOLLEYBALL – Raul Papaleo Head coach

Varsity ( W 20, L 10) Orange Coast League Champions, SSCIF D-IA 2nd Round

MVP: Aspen Rocha.

Offensive Player of the Year: Sabrina Stillwell.

Defensive Player of the Year: Francie Holte.

Coaches Award: Cameron Dorn.

Junior Varsity (W 12, L 8) Orange Coast League Champions

MVP and Offensive Player of the Year: Olivia Hockaday.

Defensive Player of the Year: Katie Hayden.

Most Improved: Aylin Saran.

Coaches Award: Shira Alcouloumre.

Frosh-Soph( W 18, L 4) Orange Coast League Champions

MVP and Defensive Player of the Year: Kara Soylular.

Offensive Player of the Year: Lucy Fontenot

BOYS WATER POLO – Ethan Damato Head Coach

Varsity (W 19, L 12) Orange Coast League Champions , SSCIF D-II Semifinalist

Rookie of the Year: Jakob Colladay.

Co-MVP: Jack Dodson, Cade Baldridge.

Co-Defensive Player of the Year: Aki Andersen, Garret Hartley.

8th Man of the Year: Trent Sadler.

Co-Captains: Aki Andersen, Cade Baldridge, Jack Dodson, Nolan Del Toro.

Coaches Award: Rian Atherton, Connor Hauer.

John Wooden Award: Greyson Benson, Nolan Del Toro.

ALL SSCIF D-II Honors:  1st team, Jack Dodson, Cade Baldridge; 2nd team, Aki Anderson; 3rd  team, Jakob Colladay.

Junior Varsity (Orange Coast League Champions)

MVP: Henry White.

Offensive Player of the Year: Sean Whitlock.

Defensive Player of the Year: Luc Gregory.

John Wooden Award: Graham Peleaux.

Frosh-Soph

Captain: Julian Bridy.

Defensive Player of the Year: Gordon Pike, Liam Shapley.

MVP: Jefferey Rubino.

Offensive Player of the Year: Camden Benson.

John Wooden Award: Patrick Campion, Judge Washer.

 

 

About the Author

Related Posts

Leave a Reply

*